Pierwsza wizyta u neurologopedy powinna się odbyć już wtedy, kiedy zaobserwujecie u swojego maluszka problemy z karmieniem.

Jeśli dziecko:

  • je niespokojnie z piersi/butelki,
  • często odrywa się od piersi/butelki,
  • jest zdenerwowane podczas karmienia,
  • podczas karmienia słychać „klikanie”, „cmokanie”,
  • często ulewa,
  • karmienie trwa bardzo długo,
  • ma otwartą buzię,
  • język leży na dole w buzi, na dolnych dziąsłach, lub jest wysunięty na dolną wargę, a buzia jest otwarta.

 

Na taką wizytę warto zabrać butelki, których używacie (z pokarmem do przygotowania), żeby neurologopeda mógł zaobserwować karmienie podczas wizyty, smoczki, jeśli używacie.

Dobrym pomysłem jest również przyniesienie ze sobą rogalika lub poduszki do karmienia, jeśli korzystacie z takiej w domu. Dzięki temu Wasz maluszek poczuje się bezpiecznie. Taka obserwacja pozwoli w pełni profesjonalnie dobrać postępowanie terapeutyczne.

 

Jeśli przychodzicie do neurologopedy w okolicach 6. miesiąca życia i później, a powodem konsultacji są problemy z rozszerzaniem diety, trzeba zabrać na taką wizytę jedzenie. Najlepiej to, z czym dziecko ma problem (papki, papki z grudkami, kawałki, rzeczy twarde).

W gabinecie jest możliwość podgrzania jedzenia. Pozwoli to specjaliście zaobserwować sposób jedzenia samodzielnego, karmienia i odpowiednio dobrać postępowanie terapeutyczne. Dobrze zabrać ubranko na zmianę 🙂

 

Oprócz rzeczy do jedzenia warto mieć ze sobą to, z czego dziecko pije: najlepiej otwarty kubek. Proszę nie przynosić kubków niekapków – te od razu wyrzućcie do kosza 🙂

Jeśli zgłaszacie się na wizytę w późniejszym czasie życia dziecka, dobrze jest mieć spisane słowa, które dziecko mówi.

 

Ważną informacją dla logopedy jest, jakie choroby przeszło dziecko, kiedy zaczęło głużyć, gaworzyć i mówić pierwsze słowa. Zabierzcie ze sobą jakąś ulubioną książeczkę lub zabawkę. Będzie to dobry sposób na rozpoczęcie zabawy z neurologopedą 🙂

Wizyta u neurologopedy to nie tylko okazja do obserwacji dziecka, ale też czas na zadawanie pytań i wyrażanie swoich obaw. Specjalista jest tam, aby Wam pomóc, więc nie krępujcie się pytać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

 

Wizyta u neurologopedy to ważny etap w rozwoju Waszego dziecka.

Dzięki właściwemu przygotowaniu możecie sprawić, że będzie ona jak najbardziej owocna dla maluszka, jak i dla Was jako rodziców.

Pamiętajcie, że współpraca i otwartość są kluczowe w procesie terapeutycznym 🙂

Kontakt

Godziny Otwarcia

Pon. -Pt.: 8 – 20

Sob.: 8 – 13